Na to začít s canicrossem není nikdy pozdě. Není důležité vyhrávat, mít nejrychlejší časy, ale trávit čas se svým čtyřnohým parťákem. Je fajn dodržovat pár pravidel ať už běháte jen tak, a nebo se chcete věnovat závodní kariéře.
Kdo může běhat?
Běhat může každý z nás. Nezáleží na věku, kondici ani hmotnosti. Pokud jste nikdy neběhali, zapracujte nejdříve na své fyzické kondici, než si zapřáhnete psa – mohli byste tuto zábavu znechutit psovi (budete na něj moc pomalí, často budete zastavovat, nebudete schopni se soustředit na společný běh), ale i sobě (pes na vás bude mít příliš rychlé tempo, můžete se zranit, nebudete si běh užívat). Začněte procházkami v rychlejším tempu, postupně přidávejte běžecké úseky.
• Běh je pro každého
• Zapracujte na kondici
• Užijte si společný čas
Můžu běhat i se starším psem?
Není žádná hranice, kdy by pes měl běhání pověsit na hřebík, ale sami musíte vědět, zda na běhání ještě má a jestli mu tím neublížíte. Pokud pes celý život nesportoval, bude třeba zlepšit jeho kondici postupně – stejně jako člověk, který celý život neběhal, nezačne běžeckou kariéru maratonem. S parťákem si můžete užívat během společně strávený čas a k tomu si zaběhnout pár závodů – není pravidlem, že na bedně stojí jen mladí psi.
• I starší pes může vyhrávat
• Pozor na kondici
Kdy začít tahat s mladým psem?
Pořídili jste si štěňátko na běh a nemůžete se dočkat až mu navléknete postroj a vyběhnete. Neuspěchejte to. Nechte štěně dospět – fyzicky i psychicky. Není kam spěchat, na společné běhání v tahu máte spousty času. Pochopitelně tím neříkáme, aby pes do roku ležel na gauči a obešel akorát blok kolem paneláku. Naopak – vychovávejte ho, trénujte jeho motoriku, berte ho na procházky, socializujte, mladé psy berte běhat s sebou na volno (samozřejmě s rozmyslem). Všechny dovednosti se vám budou v budoucnu hodit. Tréninky canicrossu zařazujte nejdříve od 12měsíců, u těžkých a obřích plemen vyčkejte klidně i déle, nic tím nezkazíte.
• Nikam nespěchejte, času je dost
• Práce v tahu až od 12měsíců
• Nejdříve si hrajte, socializujte, budujte vztah
Vybavení
Psovi dám postroj, vezmu sedák, připnu vodítko a běžíme – není to tak jednoduché, jak to vypadá. Určitě doporučujeme vyzkoušet osobně – nelze poradit pouze jednu značku. Navštivte obchod, stánek, kde mají více značek a budou na vás mít čas. Asi nejjednodušší je vybrat vodítko – pro canicross 2m dlouhé, odpružené s jednou karabinou (povětšinou je na závodech vodítko s karabinou na běžcově straně zakázané). Při výběru sedáku věnujte pozornost tomu, aby vás nikde netlačil, byl pohodlný, při správném nastavení nikam necestoval a měl tah přes zadek, nikoliv přes boky. Pokud si vyberete nevhodně padnoucí sedák hrozí to, že vás z něj budou bolet záda a nebude se vám v něm dobře běhat. Vy nebudete běhat v nedokonale padnoucím sedáku a pes nebude běhat v perfektně padnoucím postroji, proto není vhodné dát na rady „mám ovčáka a ten běhá v tom a tom postroji“ … opět doporučujeme navštívit specializovanou prodejnu, stánek. Je nutné, aby postroj psovi umožnil dlouhý krok, netlačil mu na hrudník a umožnil mu volně dýchat. Pravděpodobně si nevystačíte s jedním postrojem – pes může věkem zmohutnět, anebo taky prostě jen zhubnout, ztloustnout, proto pravděpodobně bude potřebovat víc postrojů (i když to není pravidlem). Kromě sedáku, vodítka a postroje budete potřebovat taky kvalitní běžecké boty. No a můžete vyrazit.
• Sedák, odpružené vodítko, postroj
• Není to jednoduché, ale stojí to za to
• Neexistuje univerzální recept
Jen běhání pro radost nebo cílené tréninky směřující k závodům
Ať už budete běhat jen pro radost, zlepšení kondice, kvůli společně strávenému času s parťákem anebo máte závodní ambice a chcete vyhrávat, myslete na to, že s čtyřnohým parťákem jste tým. Za ten tým zodpovídáte vy a musíte si uvědomit, že váš parťák to dělá pro vás. Nikdy ho nepřetěžujte, nikdy na něj nebuďte zlí, vždycky ho motivujte a radujte se ze společně strávených chvil.
Tak jak vedete svůj trénink – vytrvalostní, silový a zlepšujete svou kondici, připravujte na závody i svého parťáka. Budujte postupně jeho fyzickou kondici, myslete na jeho psychickou pohodu. Začínejte krátkými sprintovými úseky, zařazujte dlouhé běhy na volno, přidejte silové tréninky … ale vždycky jen tak, aby z toho váš pes měl radost!
• Za tým zodpovídáte vy
• Vždycky to musí být zábava
• Trénink dělá mistry
Společné tréninky, závody
Závodů se účastněte až ve chvíli, kdy je pes dokonale připraven a to jak po fyzické stránce, tak po té psychické. Hromadné starty (a nejen ty) jsou velkým náporem na psí psychiku a sebekontrolu. U některých psů nestačí super socializace, kdy psa naučíte, že když pracuje – nehraje si a při běhu si ostatních psích kámošů nesmí všímat, ale je třeba toto chování trénovat. No a od toho (a nejen od toho) existují společné tréninky (kterých je po republice mnoho, jen doporučujeme vybrat opravdu ty, kde vědí o čem mluví), kde pod vedením zkušených trenérů doladíte ať už chování na startu, při běhu a pokusíte se vyřešit nedostatky, které vás při domácím tréninku trápí. No a když už máte tohle všechno zmáknuté, můžete vyrazit na závody. Na závodech Extreme Dog Race tě hromadný start nečeká, ale na oplátku hrozí hromadné potkávání u překážek – takže je třeba mít chování ve skupině natrénováno i na překážkové závody, kde se startuje intervalově.
• Cílená příprava
• Při práci není na hry čas
• Společný trénink může být fajn konzultace
Co potřebuji vědět než se postavím na start závodu
Canicross je bezkontaktní sport – což znamená, že na závodě (na startu, na trati, v cíli, na překážkových závodech u překážek) neexistuje, aby váš pes obtěžoval psa jiného (obtěžováním je míněn jakýkoliv kontakt a to i bez zlého úmyslu). Je třeba vašeho psa naučit, že když pracuje, nesmí si hrát s ostatními psími závodníky. Za kontakt se považuje i tlačení se na psa jiného závodníka při předbíhání. Prostě a jednoduše na závodě se pejskové nesmí kamarádit ani si hrát. Ideálně svého psa naučte, aby ostatní psy ignoroval – bude se vám to hodit i v běžném životě. Agresivní pes na závody nepatří vůbec. U bojácných psů je na zvážení majitele, zda je to dobrý nápad brát takového parťáka na závody. Pamatujte i na to, že svým nezodpovědným chováním můžete ublížit nějakému jinému týmu a tím jim zničit jejich závodní kariéru. Buďte ohleduplní!
• Fair play
• Canicross je bezkontaktní sport
• Agrese na závody nepatří
• Buďte ohleduplní